Najnowsze wiadomości z portalu ANR Najnowsze wiadomości z portalu ANR
Zakończyła się XLVIII aukcja Pride of Poland

W tegorocznej aukcji Pride of Poland zaoferowano 25 koni arabskich z polskiej hodowli. Najwyższą cenę 150 tys. euro uzyskała klacz PRUNELLA z hodowli w SK Janów Podlaski. Łącznie suma uzyskana w wyniku sprzedaży w tegorocznej aukcji wyniosła 410 tys. euro. Uzyskano średnią cenę za sprzedanego konia w wysokości blisko 70 tys. euro, co jest kwotą porównywalną z lat ubiegłych.

Wśród kupujących byli przedstawiciele najważniejszych stadnin na świecie. Tradycyjnie największa liczba kupców uczestniczących w aukcji pochodziła z krajów arabskich (Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu), w licytacji brali także udział wysłannicy stadnin z Francji, Niemiec, Włoch, Rumunii i Szwecji. Po raz pierwszy była też delegacja z Chińskiego Związku Końskiego. W samej licytacji Pride of Poland wzięło udział 30 kupców. Nabywca najdroższego konia aukcji pochodzi z Czech.

Profesor Sławomir Pietrzak, kierujący Stadniną Koni w Janowie Podlaskim, komentując wynik aukcji powiedział, że ważniejsze jest utrzymanie cennego dorobku hodowlanego niż sprzedawanie koni poniżej ich realnej wartości. Dzięki temu materiał genetyczny należący do polskich stadnin pozostanie w rodzimej hodowli.

Należy również podkreślić, że celem państwowych stadnin nie jest handel końmi tylko ochrona zasobu genetycznego, który w ostatnich latach gwałtownie się zmniejszył. Posiadany w kraju materiał hodowlany stanowi bowiem populację o unikalnej wartości na skalę światową i powinien być uznany za dobro narodowe. Konieczne jest więc utrzymanie elitarnego stada w liczbie potrzebnej do kontynuowania hodowli.

Sama aukcja Pride of Poland jest jednym z elementów promocji koni arabskich hodowanych w Polsce. W ramach Święta Konia Arabskiego zorganizowany został również XXXIX Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który jest prawdziwym świętem miłośników koni arabskich. Pozostałymi imprezami towarzyszącymi były: Parada Hodowlana SK Janów Podlaski, wyścig koni arabskich na torze stadniny, specjalne pokazy koni różnych ras oraz zawody konne.


Warszawa, 14.08.2017
 

 
Licznik odwiedzin: 
Powered by OfficeObjects®ServiceBroker